My profile
+7 499 322-23-34

Competition calendar IRONSTAR

26.08.2017
Register
INDIVIDUAL RACE
11 000 RUB
RELAY TEAM
16 000 RUB

Description

The International IRONSTAR 113 KAZAN 2017 amateur competition at the ‘half-iron’ distance: swim - 1.93 km, bike - 90 km and run - 21.1 km.

Would you like to conquer Kazan? Take part in the ‘half-iron’ triathlon and you will be conquered by the beauty and hospitality of the Tatarstan capital. The competition will take place in the historical center of the city next to the Kazan Kremlin.

The swimming part will take place in the Kazanka river. It is a perfect location thanks to the flowing water and absence of waves. In 2015 the best swimmers of the world competed here at FINA World Championship.In 2016 the participants of the first IRONSTAR Kazan event also appreciated this venue.

The bike course is designed along the main city streets. You will ride from the Kremlin dam to the Millenium bridge and will admire the major sights of Kazan. This is the best sightseeing tour you can imagine!

The running course goes along the Kremlin embankment and concludes with the festive finish with the applauds of the hundreds of fans.

Kazan will host the ‘half-iron’ IRONSTAR triathlon for the second time. The 2016 event participants enjoyed the high level of the organization, the convenience of the Kazan infrastructure, the unique and picturesque course, and the active support of the fans and volunteers. Try it yourself and endeavor to conquer Kazan! We are confident that you will not forget this event for a long time!

Rules


Race course

Route of IRONSTAR 113 KAZAN 2017


Travel


Accommodation


Participants

Race number Name and Surname Country Team
M18-29 (Age Group 18-29 Male Athletes)
0016 Andrey Kulagin Russia
0017 Yuriy Skorobogatko Russia Chelny Triathlon Team
0035 Dmitriy Artemov Russia
0052 Artem Orlov Russia
0061 Shamil Sitdikov Russia I love Triathlon
0067 Aleksey Vinogradov Russia
0088 Andrey Novikov Russia
0094 Ilya Shimchik Russia
0096 Evgeniy Molchuev Russia С/К ЛЕГИОН г.Томск
0108 Stanislav Anatskiy Russia
0121 Pavel Nemov Russia Бойцы Вунсела
0129 Arseniy Arkhangelskiy Russia Iloverunning
0139 Ivan Frolov Russia
0140 Mishka Erofeev Russia
0154 Oleg Zabugin Russia Rocket Turtles
0160 Gadzhi Magomedov Russia
0177 Oleg Borodich Russia Alexoutdoor
0182 Radik Fattakhov Russia I Love Running
0186 Anvar Tuykin Russia INIT RUN
0191 Roman Nikolaev Russia JusTTri Team
0201 Artyem Meshcheryakov Russia
0207 Ilya Rebrin Russia
0209 Ivan Sukhankin Russia JustTri
0213 Ilya Klimov Ukraine
0220 Yaroslav Vysotin Russia
0228 Aleksandr Zadorin Russia Ё-team
0241 Demid Balashov Russia World Class Tverskaya
0242 Artem Chagin Russia ск Легион
0243 Adrian Stamatin Moldova
0249 Oleg Varlamov Russia Velosportlab
0250 Aleksandr Borodavkin Russia Velosportlab
0263 Evgeniy Rulevskiy Russia RuLLeZ
0265 Yaroslav Vorobev Russia ТЕМП
0272 Pavel Osipov Russia -
0280 Arseniy Mamitov Russia MAMITOVBROTHERS
0283 Dmitriy Khabibullin Russia ProCat
0285 Maksim Gorshkov Russia Агентство связи
0286 Dmitriy Rostyagaev Russia temptraining.ru
0295 Evgeniy Pilyugin Russia
0314 Andrey Yanchak Russia Доходяги
0334 Nikita Surzhin Russia
0338 Valeriy Belokurov Russia Мельдоний Triathlon Team
0363 Viktor Chibisov Russia
M30-34 (Age Group 30-34 Male Athletes)
0005 Bulat Valeev Russia Chelny Triathlon Team
0007 Pavel Zaitsev Russia
0010 Dmitri Kormishin Russia
0020 Aram Karapetyan Russia
0021 Aleksandr Shabalin Russia TRIATHLON TEAM PERM
0034 Oleg Karataev Russia Борода Вассермэна
0048 Marat Bagautdinov Russia Danaflex Group
0050 Andrey Ovodkov Russia Stamina
0057 Nikolay Tregubov Russia I LOVE RUNNING
0059 Anton Mamontov Russia
0062 Andrey Pokrovskiy Russia Temptraining
0069 Sergey Khazov Russia ILT/Triatleta
0077 Anton Bereznyak Russia Sberbank Triathlon Team
0078 Evgeniy Korotchenkov Russia
0080 Viktor Bolshakov Russia
0082 Daniyar Khabiev Russia Triatleta
0083 Evgeniy Balagurov Russia Триатлон-НН
0086 Timur Shaynurov Russia
0095 Mikhail Trusov Russia Studio 8
0098 Pavel Sidorov Russia Run+
0100 Stanislav Rezepov Russia Amberman
0102 Artem Shevchuk Russia TriBrothers
0105 Dmitriy Bekmansurov Russia Клуб Триатлона Южный (Пермь)
0117 Semen Babanskiy Russia Всегда тепленькие
0122 Stanislav Borovikov Russia Феррум-К
0126 Aleksandr Telnov Russia DWC
0132 Sergei Shubin Russia Iloverunning
0134 Maksim Marin Russia
0141 Artur Marchenko Russia
0145 Aleksey Udalov Russia World Class
0147 Ildus Karimov Russia
0152 Pavel Karpov Russia ТЕМП
0161 Anton Tumin Russia Ё-team
0163 Kanat Koychiev Kyrgyzstan temptraining.ru
0164 Kanat Kelsinbekov Kyrgyzstan temptraining.ru
0165 Arstanbek Melsov Kyrgyzstan temptraining.ru
0166 Maksimov Oleg Russia Triathlon Team Perm
0167 Stanislav Kropotkin Russia SKITEAM
0168 Aleksey Volodin Russia
0173 Anton Kudinov Russia
0174 Konstantin Medvedev Russia
0179 Erken Akhmetbekov Kazakhstan
0187 Dmitriy Smirnov Russia
0192 Nikolay Zubko Russia Danaflex Team
0196 Yuriy Gulyaev Russia
0198 Maxim Suslov Russia
0202 Timur Pavlenkov Russia I Love Running
0203 Artur Khasiyatullin Russia ABBYY LS TRIATHLON TEAM
0206 Artyom Alekseev Russia
0208 Sergey Kruglov Russia TERMINATORLAR
0216 Pavel Deryushkin Russia
0219 Vasiliy Kovyazin Russia
0227 Dmitriy Antonov Russia Moose Racing Team
0229 Konstantin Kolyasnikov Russia Aquastar
0230 Sergey Pavlutkin Russia i love running
0235 Igor Rodionov Russia
0245 Artem Shevchenko Russia
0253 Maksim Ivanov Russia
0255 David Nicholls Russia
0256 Ivan Fost Russia ЦиклON
0258 Vladimir Uksusov Russia Hornet Team
0259 Egor Knyazev Russia IA Sport
0262 Maxim Petukhov Russia
0267 Ilya Nikitenko Russia
0269 Nikolay Tumanov Russia Агентство связи
0270 Aleksandr Osinskiy Russia Маруся и Анюся
0273 Anton Smolskiy Russia Top Liga
0276 Anton Kuznetsov Russia HEALTH ACTIVE
0277 Artem Kuznetsov Russia HEALTH ACTIVE
0279 Dmitriy Bregeda Russia ProCat
0281 Inal Mamitov Russia MAMITOVBROTHERS
0288 Evgeniy Chernyak Russia
0290 Aleksey Oreshin Russia
0291 Igor Kozlov Russia I Love Triathlon Spb
0300 Mikhail Kirsanov Russia
0312 Vyacheslav Malyshkin Russia
0316 Viktor Karelin Russia
0318 Sergey Burlakov Russia Saint-Gobain Rus
0319 Pavel Nemkevich Russia
0320 Roman Kunilovskiy Russia SBR Orenburg / TRIROZA
0322 Ildar Ishbulatov Russia ТРИАТЛЕТ
0323 Ramil Mukhtasarov Russia RE GROUP
0324 Dmitriy Buzov Russia TRIATLET
0328 Aleksandr Adelev Russia World Class
0339 Maksim Mityaev Russia I LOVE TRIATHLON
0340 Ruslan Fedorchenko Russia
0341 Evgeniy Gryaznov Russia
0342 Vasiliy Khokhrin Russia
0344 Aydar Akhmetzyanov Russia Terminatorlar
0345 Semyen Beresnev Estonia PEDALIADA
0350 Vyacheslav Tishchenko Russia
0357 Stanislav Karpushkin Russia HealthActive
0360 Dmitriy Anikin Russia Training System
0362 Fanis Nurmukhametov Russia Касаясь Толстоты
M35-39 (Age Group 35-39 Male Athletes)
0002 Azat Sadykov Russia а3
0003 Aleksey Kavtsevich Russia
0004 Maksim Knyazev Russia
0012 Nikolay Satunkin Russia Cycleon
0014 Dmitry Nikitin Russia Москва
0025 Dmitriy Borisovskiy Russia Без названия
0029 Khadzhimurat Gazaliev Russia Unistroy Team
0032 Georgiy Kryukov Russia
0033 Vladimir Trush Russia КЛЭБ
0037 Sergey Babenko Russia
0041 Alexey Nikulin Russia 43 регион
0046 Sergey Gazizov Russia
0049 Maksim Kevish Russia MOEX
0051 Yuriy Lysenko Russia GoShuMar
0055 Stepan Fursov Russia "ICan"
0064 Dmitriy Marchenko Russia AMBERMAN
0066 Vladimir Lomakin Russia Жулики
0070 Ivan Petukhov Russia WORLDCLASS OUTDOR TEAM ПУШКИНСКИЙ
0090 Dmitriy Ilin Russia temptraining.ru
0091 Sergey Morozov Russia World Class
0097 Stanislav Masolitov Russia Триатлета
0099 Ilgam Ziganshin Russia
0101 Denis Golovin Russia
0104 Evgeniy Evgrafov Russia Аэроград Коломна
0109 Aleksey Zaytsev Russia TriTime
0110 Roman Evgrafov Russia Terminatorlar
0115 Igor Zhilenko Russia
0123 Artem Teslitskiy Russia
0131 Denis Turishchev Russia Health Active
0133 Roman Danshin Russia
0137 Andrey Tsaregorodtsev Russia Клуб любителей триатлона "Южный" г. Пермь
0143 Maksim Fomenko Russia
0144 Viktor Meshchenkov Russia
0151 Sergey Tinchurin Russia ТРИАТЛЕТА
0157 Aleksey Soldatov Russia
0162 Andrew Edunov Russia
0171 Vladimir Gordeev Russia PSS-PRO
0172 Evgeniy Sarbaev Russia
0175 Roman Lobachev Russia ТЕМП
0176 Maksim Shaporin Russia Sberbank Triathlon Team
0180 Dmitriy Chikilev Russia Training System
0185 Dmitriy Tikhanov Russia Training system
0195 Mikhail Chistyakov Russia
0215 Aleksandr Sinegubov Russia
0218 Igor Smirnov Russia
0223 Andrey Averin Russia Serpantin
0225 Sergey Zorin Russia Чайковские тюлени
0236 Ivan Bondarev Russia TriTime
0239 Aleksandr Enilin Russia
0244 Nikolay Studenikin Russia
0246 Anton Plekhanov Russia solitary
0247 Nikolay Mazur Russia Temptraining
0252 Aleksey Chevyrov Russia IronForce
0257 Artem Skorikov Russia
0261 Azat Giniyatullin Russia
0264 Vladimir Nazarenko Russia I LOVE RUNNING
0266 Irakliy Takayshvili Russia Агентство связи
0268 Rafael Askarov Russia ILoveTriathlon
0289 Maksim Tsibulin Russia
0292 Aleksandr Chernov Russia I love Running
0296 Andrey Nechpay Russia Сибур
0298 Sergey Kuznetsov Russia
0307 Sergey Fedorov Russia
0308 Dmitrii Malyshev Russia
0317 Nikita Malorossiyantsev Russia VCS
0329 Nikolay Tokurenov Russia
0330 Arkadiy Gurevich Russia
0332 Maxim Boulatov Russia Касаясь Толстоты
0335 Maxim Bayanov Russia TRILIFE.RU
0337 Grigory Plehotkin Russia Cycleon
0346 Ratmir Bespamyatnov Russia Бегом по жизни
0347 Aleksandr Morozov Morozov Russia Temptraining
0348 Mikhail Luchikhin Russia BODRY
0349 Zhirov Konstantin Russia Steel People DMD
0364 Andrey Platonov Russia SnzTriTeam
0367 Mikhail Selivanov Russia
0369 Aleksandr Kugaevskiy Russia Training System
M40-44 (Age Group 40-44 Male Athletes)
0006 Ivan Markin Russia Неунывающие децибеллы
0011 Yuriy Kazakov Russia Rosneft Triathlon team
0013 Boris Shabanov Russia
0023 Denis Vasilev Russia Trilife
0039 Anton Petukhov Russia
0047 Aleksandr Mitrokhin Russia PSS-Pro
0054 Andrey Shurinov Russia
0056 Sergey Delin Russia Строгино+
0060 Petr Popov Russia I LOVE TRIATLON
0071 Pavel Gudovskiy Russia World Class OUTDOOR TEAM Пушкинский
0075 Dmitriy Bratanov Russia World Class OUTDOOR TEAM Пушкинский
0081 Sergey Maletin Russia С/К ЛЕГИОН г.Томск
0093 Eduard Kotlobay Russia
0106 Konstantin Strukalyev Russia I love running (Krasnoyarsk)
0107 Aleksandr Ivanov Russia
0112 Sergey Belyakov Russia ай лав ран
0114 Vitaliy Demchenko Russia
0119 Evgeniy Skobelkov Russia с/к Легион
0120 Sergey Verbenko Russia
0124 Dmitriy Zinkin Russia
0142 Viktor Saltykov Russia SBR88
0146 Pavel Prytkov Russia
0158 Igor Ryzhov Russia Pro Trener
0169 Ilgam Mamedov Russia E-Team
0181 Eduard Viktorovich Nelepko Nelepko Russia
0183 Sergey Rogov Russia СК Легион Томск
0188 Roman Nizhankovskiy Russia
0190 Vladislav Onishchenko Russia DWC
0193 Anton Suravegin Russia TriAtlet
0194 Marat Bashirov Russia Йошкар-Ола
0199 Nariman Tauzari Russia Terminatorlar
0205 Aleksey Chekhovskikh Russia
0210 Pavel Kirillov Russia
0211 Albert Zaripov Russia I love Running
0214 Pavel Anokhin Russia
0221 Denis Katoshin United Arab Emirates I Love Running Dubai / I Love Triathlon Dubai
0224 Roman Goryainov Russia
0226 Aleksey Mosin Russia RuLLeZ team
0237 Aleksey Pervukhin Russia
0238 Konstantin Sotov Russia
0248 Roman Lipatov Russia
0260 Aleksandr Filonenko Russia
0271 Oleg Garifulin Russia Железный Варяг
0274 Anton Dolgov Russia Циклон
0294 Aleksandr Korostelev Russia БОДРЫЕ
0297 Aleksey Doronin Russia
0299 Vladislav Tevikov Russia Z3TEAM
0303 Ruslan Grabar Russia БОДРЫЕ
0306 Andrey Savelev Russia ЦиклON
0309 Maxim Pashnin Russia ТЕМП
0310 Denis Karnaev Russia Темп
0311 Andrey Shevchenko Russia
0343 Alexey Pikulev Russia ТРИАТЛЕТ
0351 Rustem Saetgaraev Russia
0352 Aleksey Kireev Russia Бегом по жизни
0354 Aleksandr Ilinykh Russia SBR
0356 Aleksey Makeev Russia TriLife
0359 Yuriy Pugachev Russia DC
0365 Eduard Malkov Russia
M45-49 (Age Group 45-49 Male Athletes)
0019 Vyacheslav Zubakov Russia Озёрск ФГУП ПО " МАЯК ''
0022 Sergey Vishnyakov Russia World Class
0026 Vadim Zelenskiy Russia
0027 Aleksey Nikiforov Russia ROSNEFT Triathlon Team
0030 Lev Khmelnitskiy Russia TriTime72
0038 Sergey Novoselov Russia Triathlon Team Perm
0040 Ilya Bolshov Russia Borovichi
0068 Vladislav Shevchenko Russia Outdoor team Пушкинский
0072 Fedor Bobkov Russia World Class OUTDOOR TEAM Пушкинский
0074 Stanislav Ivanov Russia World Class OUTDOOR Team Пушкинский
0076 Aleksey Dalechin Russia
0079 Alexander Dmitriev Russia Tri Life
0116 Pavel Kuzmin Russia I love running
0118 Mikail Agaev Russia самостоятельно
0125 Dmitriy Fedorov Russia Серпантин
0128 Dmitriy Balashov Russia Moose Racing Tri Team
0130 Valeriy Dovbnia Russia Hot Runny Cabany
0136 Rustem Gilmutdinov Russia I love Running
0159 Ildar Shakirov Russia Adidas Runners
0178 Mikhail Lykov Russia
0200 Alexey Sudets Russia PSS-Pro
0231 Oleg Khlopov Russia ЛЕРАКТ
0232 Dmitriy Savin Russia Дантист
0240 Dmitriy Lobanov Russia Sport project
0284 Andrey Solodovnikov Russia IronForce
0293 Valeriy Fazlutdinov Russia
0304 Aleksandr Afanasev Russia
0305 Oleg Zhuzhgov Russia TRIATLET
0325 Yury Minaev Russia Zenon Cycling
0326 Dmitry Somin Russia Worldclass
0327 Anton Guzeev Russia SGS Team
0331 Aleksandr Luft Russia
0336 Konstantin Leypi Russia
0358 Konstantin Yakukhin Russia ORENBURG TRIROZA
0366 Vasil Khasanov Russia Велоклуб "Крылья"
M50-54 (Age Group 50-54 Male Athletes)
0036 Andrey Zhuravlev Russia ЦиклОн
0042 Arnaud Picut France
0045 Evgeniy_vladimir Kurov_sigidov Russia
0058 Andrey Sokolov Russia Trilife
0089 Evgeniy Fokin Russia Studio8
0148 Igor Zavyalov Russia
0184 Nikolay Savin Russia Транснефть
0212 Dmitriy Vlaskin Russia
0233 Arkadiy Afanasev Russia
0251 Aleksandr Stradze Russia
0254 Sergey Kostynich Russia БИМ
0275 Oleg Kutolin Russia
0301 Viktor Krutikhin Russia Лыжный клуб "Шижма"
0361 Ayrat Gaynullin Russia Kolorit Run
0368 Vyacheslav Gordeychuk Russia
M55-59 (Age Group 55-59 Male Athletes)
0015 Wolfgang Penka Austria
0063 Vladimir Belozertsev Russia TriStars
0085 Oleg Sukhodolin Russia С/К Легион Томск
0113 Sergey Golub Russia
0156 Aleksandr Kharitonov Russia Легион
0315 Sergey Karelin Russia
M60-69 (Age Group 60-69 Male Athletes)
0065 Aleksandr Evsikov Russia Velogearance
F18-29 (Age Group 18-29 Female Athletes)
0018 Liubov Polianskaia Russia RedLava
0073 Irina Malakhova Russia ILOVERUNNINGKRSK
0087 Polina Kuznetsova Russia I LOVE TRIATHLON
0103 Sofiya Chudinova Russia I love Running
0138 Olga Torlina Russia
0155 Valeriya Elfimova Russia Rocket turtles
0204 Ekaterina Suvorova Russia
0217 Maria Sushchevich Russia
0313 Elena Vasyatkina Russia
0321 Marina Zasurtseva Russia
0353 Ekaterina Lelyuk Russia Темп
0355 Mariya Pyatakova Russia ТЕМП
F30-34 (Age Group 30-34 Female Athletes)
0009 Elena Novoselova Russia www.trilementary.com
0044 Svetlana Metneva _erofeeva Russia
0092 Evgeniya Komleva Russia I LOVE RUNNING Tyumen
0170 Tatyana Krapivina Russia IRONPERM
0278 Natalya Yukhno Russia
0302 Mariya Dobychina Russia i love triathlon
0370 Olga Kondrateva Russia Крылья
F35-39 (Age Group 35-39 Female Athletes)
0001 Elena Mikhaylova Russia
0008 Natalya Grigoreva Russia лично
0031 Anna Krylova Russia Bryukhankov team
0043 Tatyana Kosareva Russia
0084 Anastasiya Nikolaeva Russia
0150 Oya Gritskova Russia Triatleta
0153 Marina Vorobeva Russia
0189 Elena Leonova Russia Pro Trener
0287 Irina Bulkatova Russia IronKotiki
F40-44 (Age Group 40-44 Female Athletes)
0149 Elena Mitrofanova Run School Samara
0234 Ekaterina Melnichenko Russia Дантист
0282 Olga Generozova Russia
F45-49 (Age Group 45-49 Female Athletes)
0127 Natalia Shkurko Russia Triathlon Team Perm
Race number Triathlon leg Name and Surname Country Team
Male
1004 swim Konstantin Sharoglazov Россия KIV23
bike Vitaly Demidov Russia
run Dmitry Tishin Россия
1007 swim Evgeny Krasnov Россия KAZANTRIP
bike Anton Bashkirev Russia
run Oleg Krasnov Россия
1011 swim Sergey Slutskiy Россия esPrezo
bike Amir Abdullaev Russia
run Mark Khlynov Россия
1012 swim Radik Salimgaraev Russia UnistroyTeam
bike Albert Gilfanov Россия
run Eduard Khalimullin Россия
1014 swim Maksim Sheryshov Russia temptraining.ru
bike Aleksey Valyaev Россия
run Maksim Sheryshov Россия
1015 swim Ilnar Vafin Россия АЛГА
bike Ruslan Shakirov Russia
run Davlet Suleymanov Россия
1019 swim Nikolay Varlamov Russia I LOVE EVERYTHING
bike Nariman Miftakhov Россия
run Vladislav Egenmuradov Россия
Female
Hybrid
1000 swim Anna Bolshakova Россия tribaby.ru
bike Victor Bolshakov Russia
run Anna Bolshakova Россия
1001 swim Aleksandra Ankudinova Россия 37
bike Darya Kovaleva Russia
run Aleksey Nizhechik Россия
1002 swim Ksenia Mikhailova Россия Три Столицы
bike Marat Akhmetzyanov Россия
run Aleksandr Nikitin Russia
1003 swim Oleg Maklyukov Россия 3nTi
bike Vadim Ryabtsev Russia
run Evgeniya Romanova Россия
1005 swim Natalia Komkova Россия GDE БУФЕТ?
bike Anzhelika Kryzhanovskaya Russia
run Maksim Kuzmin Россия
1006 swim Dina Safiullina Россия TriDreamTeam
bike Andrey Shurinov Россия
run Anton Kuznetsov Russia
1008 swim Mikhail Pankratov Russia Мёд, дрова и ветер
bike Nikita Lagashkin Россия
run Nadejda Chipura Россия
1009 swim Ilya Emelyanov Россия MINT
bike Marat Khisyametdinov Russia
run Natalia Zhuravleva Россия
1010 swim Natalya Pankina Россия IRONSTAR
bike Max Zhurilo Russia
run Evgeniy Maslov Россия
1013 swim Yuliya Verkhushina Россия Красмарафон
bike Sergey Myasnikov Россия
run Mikhail Maklakov Russia
1016 swim Albina Antipina Russia ДримТимЕПТ
bike Vladimir Kurilov Россия
run Vasiliy Anikushin Россия
1017 swim Alexandra Pribytkova Россия WE4FUN
bike Evgeniy Rikhmaer Russia
run Dmitry Shanin Россия
1018 swim Maksim Beskrovnyi Киргизия ТЮЛЕНИ
bike Liubov Volkova Россия
run Sergey Zelenin Russia
1020 swim Yana Klekovkina Россия 2 сестры и брат
bike Oleg Iovenko Russia
run Tatyana Popova Россия



Partners


EXPO


Volunteers


What to do




Contact us


Volunteer Registration Form

Surname *

Name *

E-mail address *

Указанный электронный адрес будет использован для связи с Вами сотрудниками компании IRONSTAR

Phone number *

Указанный номер телефона будет использован для связи с Вами сотрудниками компании IRONSTAR

Sex *

Date
of birth *

Region *

Occupation