My profile
+7 499 322-23-34

Competition calendar IRONSTAR

29.07.2017
Регистрация закрыта

Description

The IRONSTAR 1/8 ZAVIDOVO 2017 is a new and unique format of the Russian triathlon. Distance: 0.5 km - swimming, 22 km - biking, 5 km - running. It's 1/8 of "iron" distance. The first step to Ironman.


In addition to the uniqueness of the distance, it is also the first home start of the IRONSTAR that will take place just 100 km from Moscow, on the prestigious resort of Zavidovo.

Zavidovo is a unique natural area perfect for sports and family holidays. Moreover, Zavidovo is located in the transport accessibility from Moscow: it takes 2 hours to reach it by commuter train or car.

The distance is suitable for beginners in triathlon and sprinters.

The swim race starts on the banks of the Doybitsa River, which flows into the Volga. The bike and run courses will be held along the picturesque trails of the territory of the “Yamskoy Les” natural park. Sandy beaches, forest trails, clean water, and premium infrastructure are waiting for you.

Register now and plan your trip in advance.

Adress: 

Tverskoy boulevard, 2
Varaksino, Tver region - 171266
Russia

See the map





Rules


Race course

Route of IRONSTAR 1/8 ZAVIDOVO 2017


Travel


Accommodation


Participants

Race number Name and Surname Country Team
M18-29 (Age Group 18-29 Male Athletes)
1017 Aleksey Batrakov Russia
1027 Denis Konovalenko Russia
1032 Boris Shkolnikov Russia
1033 Anatoly Leskovets Russia I Love Triathlon
1038 Anton Budrik Russia БроСпорт
1039 Dmitriy Komissarov Russia БроСпорт
1043 Valery Pluzhnikov Russia RUN UP
1052 Stanislav Potkin Russia #спортивноеВахонино
1067 Aleksandr Yatsenko Russia HEALTH ACTIVE
1070 Andrey Kolomiytsev Russia ЛК Измайлово
1075 Dmitriy Litvyakov Russia IQSports
1080 Ilya Melender Russia
1081 Roman Zhosan Russia
1095 Aleksandr Baranov Russia
1103 Pavel Romanov Russia Fightwear.ru/БК Груша
1108 Anton Safonov Russia
1115 Anton Nesterenko Russia Бизнес Молодость
1136 Andrey Tolstikov Russia Юность Москвы
1137 Yuriy Yurchenko Belarus
M30-34 (Age Group 30-34 Male Athletes)
1003 Ilya Suslin Russia
1010 Konstantin Kroshkin Russia
1014 Vasily Morozov Russia
1019 Aleksandr Polikarpov Russia
1022 Aleksey Tsymbal Russia
1041 Aleksey Tegin Russia I love runing
1050 Denis Paleev Russia
1051 Igor Prisakar Russia
1060 Oleg An Russia ROSNEFT Triathlon Team
1061 Aleksandr Chernykh Russia ROSNEFT Triathlon Team
1066 Andrey Shorikov Russia Бизнес Молодость/Циклон
1071 Stepan Morozov Russia S.A.Riccigazprombankenduranceclub
1072 Aleksandr Timofeev Russia Атлон
1073 Stanislav Sviridov Russia Team Strela
1074 Andrey Tyurin Russia HEALTHACTIVE
1076 Dmitriy Gertsen Russia
1083 Pavel Kuznetsov Russia Mercedes-Benz
1084 Vladimir Barsukov Russia
1085 Anton Kuznetsov Russia
1090 Aleksey Udalov Russia World Class
1097 Evgeny Sukhikh Russia
1101 Georgy Belkin Russia
1102 Evgeniy Yurchenko Russia БМ - Циклон
1116 Alexander Perepelkin Russia RulezTeam
1120 Stas Shevtsov Russia
1121 Anton Komendantov Russia
1125 Yuriy Ivanov Russia BRaT
1128 Ivan Kuraev Russia Sbr88
1130 Yuriy Kokhan Russia RullezTeam
1133 Vadim Vladimirenko Russia
1134 Vasya Egorov Russia
1135 Aleksandr Petukhov Russia
1142 Aleksey Dudarek Russia
1147 Aleksey Likharev Russia
M35-39 (Age Group 35-39 Male Athletes)
1000 Ilya Galkin Russia
1004 Denis Tychin Russia
1013 Aleksey Orlov Russia ABST
1018 Maksim Bakharev Russia Fitness One
1020 Dmitry Tsyshkov Russia
1030 Aleksandr Igonin Russia #ляцдримтим
1062 Valeriy Annikov Russia ООО "Магна"
1063 Alexey Maslov Russia ROSNEFT Triathlon Team
1064 Aleksandr Sagun Russia Бизнес молодость
1068 Maxim Kuznetsov Russia Health Active
1091 Andrey Monosov Russia
1093 Yuriy Tkachev Russia ROSNEFT Triathlon Team
1096 Andrey Obukhovskiy Russia Crocus fitness
1098 Boris Sinitsyn Russia AlexTeam
1105 Sergey Laushkin Russia ROSNEFT Triathlon Team
1112 Ivan Chernov Russia
1114 Dmitriy Egorov Russia InnerFight
1127 Pavel Chistyakov Russia
1131 Farid Sharafetdinov Russia
1132 Dmitriy Trub Russia
1141 Arkadiy Gurevich Russia ILT
1146 Andrey Ivanov Russia
M40-44 (Age Group 40-44 Male Athletes)
1002 Nikolay Yuvchenko Russia
1025 Dmitriy Ryzhkov Russia
1028 Vadim Tevelev Russia SportProject
1036 Andrey Von Russia
1037 Denis Vasilev Russia Trilife
1049 Stanislav Burdin Russia Sberbank Triathlon Team
1057 Aleksandr Lebedevich Russia
1069 Syed Zain Ul Abidin Banuri Banuri United Arab Emirates I Love Triathlon Dubai
1107 Ilya Fimushkin Russia
1118 Sergey Shishakov Russia
1119 Dmitriy Merkulov Russia
1123 Mikhail Sterlin Russia
M45-49 (Age Group 45-49 Male Athletes)
1006 Yuriy Minaev Russia Zenon Cycling
1031 Vitaly Maznov Russia Боец "Кудо"
1035 Sergey Pogonin Russia триатлон центр крылатское
1055 Aleksandr Filatov Russia
1056 Sergey Filatov Russia
1088 Oleg Samokhvalov Russia IRONSTAR
1100 Grigoriy Aleksandrov Russia 1-Fit.ru
1126 Radik Nasybullin Russia
1138 Oleg Khazov Russia Веломаркет
M50-54 (Age Group 50-54 Male Athletes)
1054 Konstantin Zlobin Russia RuLLeZ team
M55-59 (Age Group 55-59 Male Athletes)
1109 Aleksandr Barkar Russia индивидуально
M70 (Age Group 70 Male Athletes)
1078 Boris Kirillov Russia Трилайф
F18-29 (Age Group 18-29 Female Athletes)
1011 Anna Barabanova Russia
1034 Vladislav Fedoseykin
1045 Victoria Elkina Russia
1046 Alyena Gorskaya Russia
1077 Ekaterina Kozlova Russia Serpantin
1079 Olga Chumanskaya Russia Mercedes-Benz
1106 Anna Rulevskaya Russia RuLLeZ
1117 Tatyana Shipulina Russia
1143 Veronika Gabitova Russia Юность Москвы
1145 Amida Rzaeva Russia Юность Москвы
F30-34 (Age Group 30-34 Female Athletes)
1007 Nina Zykova Russia Zenon Cycling
1009 Mariya Tsukanova Russia
1015 Anastasia Pankratieva Russia Sberbank Triathlon team
1016 Mariya Soldatova Russia
1021 Svetlana Soglasova Russia БегОм
1044 Arina Egorova Russia
1047 Liana Shengeliya Ukraine
1048 Valentina Galanova Russia ОРИЕНТИР
1065 Ekaterina Nebolsina Russia Health Active
1082 Tatyana Maltseva Russia I love swimming/Serpantin
1089 Nadezhda Vikhoreva Russia
1094 Olga Latysheva Russia
1104 Vladimir Pimenov Russia
1129 Vera Kokhan Russia RullezTeam
1139 Mariya Rudakova Russia
1140 Olya Lazareva Russia Rullez Team
F35-39 (Age Group 35-39 Female Athletes)
1008 Olga Sarukhanova Russia I Love Running
1040 Anti_fina_mail_ru Leon Russia
1042 Elena Morozova Russia МЕТИЗ
1053 Olga Kuranova Russia ЦиклON-IPM
1086 Valentina Gyske Russia adidas runners Moscow/ЦиклON
1092 Yuliya Arievich Russia СК Кант
1110 Elena Gololobova Russia Студия 8
1122 Elena Degtyar Germany #SEKTA
1124 Evgeniya Lapina Russia I love swimming
1144 Ksenia Pulyatkina Russia ВТБ Страхование
F40-44 (Age Group 40-44 Female Athletes)
1001 Tatyana Polskaya Russia Iron MatrЁshki
1058 Marina Letaeva Russia Fitness One Running
1087 Natalya Ryzhova Russia World Class
1099 Olga Nizhankovskaya Russia World Class
F45-49 (Age Group 45-49 Female Athletes)
1012 Dmitriy Bulashevich SportProject
1026 Marina Shiyanova Russia I Love Running
1029 Nataliya Zimarina Russia Миллениум
F55-59 (Age Group 55-59 Female Athletes)
1113 Marina Fedorova Russia
Race number Triathlon leg Name and Surname Country Team
Male
1505 swim Aleksandr Kuzminov Russia iPORTION
bike Aleksandr Kuzminov Россия
run Aleksey Bezrukov Россия
1506 swim Denis Polyakov Россия Спорт для жизни
bike Denis Polyakov Russia
run Aleksey Gorelov Россия
1511 swim Andrey Tolstikov Россия UniPeople - Команда уникальных людей
bike Ruslan Kuznecov Россия
run Yaroslav Swyatoslavsky Russia
Female
1502 swim Olga Kolesnikova Россия Not Fast, Just Curious
bike Ksenia Nikolaeva Россия
run Marina Dolmatova Russia
1515 swim Veronika Gabitova Russia 3Power Women
bike Alesia Gusarova Россия
run Anna Maurina Россия
Hybrid
1500 swim Edgar Gazizov Россия Звездные котики
bike Evgeniya Safronova Russia
run Tatyana Gustilina Россия
1501 swim Ivan Zenchenko Россия TRI Debila
bike Aleksandr Fedotovskikh Россия
run Olga Doronina Russia
1503 swim Kseniya Vybornykh Russia БФ Спорт для жизни
bike Damir Tazheev Россия
run Olga Korovina Россия
1504 swim Mikhail Pavlov Россия Крошки и Михей
bike Tatyana Babenko Россия
run Vita Kholkina Russia
1507 swim Sergey Grab Россия \"Звездный Десант\"
bike Zlata Chepurnaya Russia
run Sergey Polozov Россия
1508 swim Vladimir Pimenov Russia TRI WARRIOR
bike Valeria Strebkova Россия
run Anna Grudina Россия
1509 swim Diana Ignatenko Russia S.A.Ricci Gazprombank
bike Ilnar Khaybullin Россия
run Marat Sitdykov Россия
1510 swim Elena Leonova Россия ПАНАВТО Клуб Vito
bike Vladimir Voloshin Russia
run Olga Epishkina Россия
1512 swim Yaroslav Swyatoslavsky Russia Chunosov Team
bike Ivan Parfeluk Россия
run Anna Maurina Россия
1513 swim Tatiana Matuzani Россия Панавто клуб Spinter
bike Artem Kalabin Russia
run Anastasia Egorushkina Россия
1514 swim Dmitry Povod Russia командаПП
bike Dmitry Povod Россия
run Olga Dogonkina Россия



Partners


EXPO


Volunteers


What to do




Contact us


Volunteer Registration Form

Surname *

Name *

E-mail address *

Указанный электронный адрес будет использован для связи с Вами сотрудниками компании IRONSTAR

Phone number *

Указанный номер телефона будет использован для связи с Вами сотрудниками компании IRONSTAR

Sex *

Date
of birth *

Region *

Occupation